Gruodžio 1 d. „Best Western Vilnius“ viešbutyje vyko Lietuvos neformaliojo švietimo agentūros organizuojama jaunųjų tyrėjų tiriamųjų darbų Idėjų mugė. Kasmetiniame renginyje buvo pristatytos originalios mokinių idėjos, jų autoriai galėjo pabendrauti su mokslininkais-konsultantais ir gauti jų patarimus.
Savaitė Šveicarijos Alpėse tyrinėjant čia esančią biologinę įvairovę – tokiu prizu šiais metais buvo apdovanota ES jaunųjų mokslininkų konkurso nacionalinio etapo laureatė Kamilė Milkintaitė iš Kauno technologijos universiteto gimnazijos. Kamilė pasidalino įspūdžiais iš Tarptautinės gamtos tyrimų savaitės (angl. Internationas wildlife research week).
LRT jau penktą kartą pakvietė prisiminti iškiliausius 2022-ųjų metų įvykius, asmenybes, iniciatyvas, pasiekimus, įkvėpusius mus visus ir padėjusius Lietuvai susitelkti, augti bei tobulėti. Didžiuojamės, kad Metų ateities apdovanojimas įteiktas Medai Surdokaitei už pasiekimus Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurse. Konkursą Lietuvoje koordinuoja ir nacionalinį etapą kasmet organizuoja Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras, palaiko Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.
Gruodžio 21 d. Valdovų rūmuose vyko jau gražia tradicija tapusi šventė, į kurią rinkosi tarptautinėse olimpiadose ir konkursuose Lietuvai atstovavę mokiniai, juos rengę mokytojai ir komandų vadovai.Renginyje apdovanotos ir jaunosios mokslininkės, atstovavusios Lietuvai tarptautiniuose konkursuose.
Gruodžio 9 d., penktadienį, Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centre vyks mokinių tiriamųjų darbų Idėjų mugė. Susipažinti su originaliausiomis ir inovatyviausiomis jaunųjų tyrėjų idėjomis galima nuo 10 iki 16 val. – renginys atviras. Pabendrauti ir padiskutuoti su idėjų autoriais bus įdomu visiems renginio svečiams – tiek bendraamžiams, tiek mokytojams, tiek visiems, besidomintiems mokslu.
Tarptautinis Šveicarijos talentų forumas kasmet suburia talentingiausius jaunus žmones iš įvairių pasaulio šalių. Forume ieškoma būdų spręsti aktualiausias pasaulio problemas, į tų sprendimų paieškas įtraukiant ne tik įvairių sričių ekspertus bei mokslininkus, bet jaunimą.
Savaitė Šveicarijos Alpėse tyrinėjant kalnų biologinę įvairovę – tokia išskirtinė patirtis teko ES jaunųjų mokslininkų konkurso nacionalinio etapo specialiojo prizo laimėtojui Artūrui Makseliui, Varėnos „Ažuolo“ gimnazijos mokiniui. Vos tik grįžęs iš mokslinės stovyklos Šveicarijoje Artūras sutiko pasidalinti įspūdžiais su Jaunojo tyrėjo skaitytojais.
Julius Bogomolovas – ES jaunųjų mokslininkų konkurso dalyvis, 2004 m. tarptautiniame etape laimėjęs specialųjį prizą. Šiandien Julius dirba Kalifornijos universitete San Diege ir ieško būdų gydyti itin dažną sveikatos sutrikimą – širdies nepakankamumą. Labai džiaugiamės, kad savo užimtoje dienotvarkėje mokslininkas rado laiko atsakyti į Jaunojo tyrėjo klausimus ir pasidalinti savo įžvalgomis su mokiniais, moksliniame kelyje žengiančiais pirmuosius žingsnius.
Daugelyje šalių kiekvienais metais renkami įvairių organizmų sistematinių grupių rūšių dešimtukai. Net nedidelėje Lietuvoje gyvena daugiau kaip 30 000 rūšių pačių įvairiausių gyvūnų, augalų ir grybų. Jų nepažįsta ne tik gamta nesidomintys: visų šalies organizmų nepažįsta nė vienas mokslininkas. Organizmų rūšių dešimtukų tikslas – plačiau pristatyti visuomenei valstybės gamtos turtų įvairovę ir skirtingumą.
Gruodžio 9–10 dienomis vyko tradicinis jauniesiems tyrėjams skirtas renginys – Idėjų mugė. Tai puiki galimybė mokiniams pasitikrinti savo tiriamojo darbo idėjos originalumą, aktualumą ir perspektyvas ir pristatyti savo planuojamus ar jau įgyvendinamus tyrimus ne bet kam, o patyrusiems universitetuose, mokslo centruose ir laboratorijose dirbantiems mokslininkams.
Skelbiame atrinktų darbų sąrašą. Šių darbų autorius ir jų vadovus kviečiame dalyvauti nuotolinėje Idėjų mugėje gruodžio 9–10 dienomis.
Sveikiname Pasaulio intelektinės nuosavybės organizacijos (PINO) specialiojo apdovanojimo laimėtojus ir ES jaunųjų mokslininkų konkurso dalyvius, kurie šiandien atsiėmė padėkas LR Vyriausybėje!
Rugsėjo 17 d. prasideda ES jaunųjų mokslininkų konkursas (European Union contest for young scientists – EUCYS). Konkurse Lietuvai atstovaus Kauno „Saulės“ gimnazijos absolventė, VU medicinos fakulteto studentė Monika Šiugždinytė ir Vilniaus Žirmūnų gimnazijos absolventas, VU Chemijos ir geomokslų fakulteto studentas Dominykas Laibakojis.
Tarptautinė gamtos tyrimų savaitė – išskirtinis renginys, suburiantis jaunuosius tyrėjus iš visos Europos. Šveicarijos Alpėse susirinkę mokiniai renka medžiagą tiriamiesiems darbams, rengia aprašus, mokosi atliktus tyrimus pristatyti auditorijai. Šiemet ESJMK konkurso organizatoriai keliauti į Šveicariją pakvietė Naujosios Akmenės Ramučių gimnazijos mokinę Gabrielę Strodomskytę. Gabrielė savo įspūdžiais dalijasi su Jaunojo tyrėjo skaitytojais.
Kartu su besibaigiančiais mokslo metais, baigėsi ir laboratorijos ant ratų MoMoLab vizitai po mokyklas.
Švelnėjant karantino reikalavimams atsinaujino ir mobiliosios laboratorijos „MoMoLab“ kelionės po Lietuvos mokyklas. Projektu „Mokinių gebėjimų atskleidimo ir jų ugdymo sistemos plėtra“ siekiama sudaryti sąlygas vaikams, ypač besimokantiems regionų mokyklose, susipažinti su modernia moksline įranga ir įgyti tiriamojo darbo žinių. Viena jo dalių ir yra „MoMoLab“ vizitai.
Metų pabaiga – geriausias metas kloti pamatus naujiems darbams, tad, kaip ir kasmet, jaunieji tyrėjai buvo pakviesti į Idėjų mugę pasitikrinti, ar jų planuojami tiriamieji darbai aktualūs. Šiemet mugei pristatyti 27 projektai. Mokinių tyrimai įvairūs – nuo natūralių, augalinių medžiagų tyrimų iki kovos su covid-19 priemonių paieškos.
Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras kartu su Lietuvos mokslų akademijos skyriumi „Mokslininkų rūmai“ lapkričio 26, gruodžio 1 ir 8 dienomis kviečia 7–12 klasių mokinius, kurie domisi astronomija, ir jų mokytojus į nuotolines paskaitas: „Pasaulis iki gyvybės atsiradimo Žemėje”, „Visatos istorija”, „Džeimso Webbo kosminis teleskopas”. Reikalinga išankstinė registracija.
Galvoje sukasi mintis, kaip išspręsti vieną ar kitą problemą? Pristatyk savo planuojamą tyrimą ir pasitikrink, ar Tavo projektas perspektyvus, Idėjų mugėje!
Savo planuojamo ar jau atliekamo tyrimo idėjos aprašą pateikti kviečiame 5–11 klasių mokinius.
Straipsnis iš Jaunojo tyrėjo lobyno. Interviu su prof. Sauliumi Juodkaziu.
Straipsnis iš Jaunojo tyrėjo lobyno. Interviu su prof. Vytautu Getaučiu.
Straipsnis iš Jaunojo tyrėjo lobyno. Interviu su prof. Vytautu Balevičiumi.
Straipsnis iš Jaunojo tyrėjo lobyno. Interviu su prof. L. Kupčinsku.
Straipsnis iš Jaunojo tyrėjo lobyno. Interviu su Nobelio premijos laureatu prof. Kariu B. Malisu.
Straipsnis iš Jaunojo tyrėjo lobyno. Interviu su prof. V. Būda.
Straipsnis iš Jaunono tyrėjo lobyno. Interviu su astrofiziku Arūnu Kučinsku.
Spalio 21 d. mobilioji laboratorija MoMoLab lankėsi Panevėžio Raimundo Sargūno sporto gimnazijoje, o spalio 23 d. – Panevėžio r. Smilgių gimnazijoje.
Spalio 15–16 dienomis mobilioji laboratorija MoMoLab lankėsi Elektrėnuose. Galmybę pagilinti tiriamojo darbo žinias turėjo Ąžuolyno progimnazijos ir Versmės gimnazijos mokiniai.
Geriausiu darbu šiemet išrinktas Kauno „Saulės“ gimnazijos vienuoliktokės Monikos Šiugždinytės tyrimas „E. coli filogenetinių grupių, išskirtų iš šunų ekskrementų, paplitimas Kauno mikrorajonuose ir jų keliamas pavojus“ (darbo vadovė Asta Jaruševičienė, konsultantas LSMU Veterinarijos akademijos Mikrobiologijos ir virusologijos instituto vyr. mokslo darbuotojas dr. Marius Virgailis).
Europos klinikinės mikrobiologijos ir infekcinių ligų kongresas (angl. European Congress of Clinical Microbiology and Infectious Diseases, ECCMID) neseniai išleido savo prestižinį „30 under 30“ sąrašą, kuriame skelbiami geriausi viso pasaulio talentai, dirbantys su bakterinių ir infekcinių ligų tyrimais. Šiais metais į jį pateko ir buvęs jaunasis tyrėjas, ES jaunųjų mokslininkų konkurso (EUCYS) 2011 m. pirmosios vietos laimėtojas Povilas Kavaliauskas. Didžiuojamės ir sveikiname!
Jau tapo tradicija, kad vasario mėnesį jauni, iniciatyvūs ir mokslu besidomintys žmonės iš viso pasaulio susirenka į Tarptautinį Šveicarijos talentų forumą (angl. International Swiss Talent Forum – ISTF). Šiemet forume dalyvavo 70 jaunųjų tyrėjų iš Kanados, Šveicarijos, Italijos, Anglijos, Vokietijos, Taivano, Singapūro ir kitų valstybių. Keturias dienas jaunieji tyrėjai, padedami ekspertų, ieško aktualiausių pasaulio problemų sprendimų būdų. Šių metų forumo tema – „Pasaulio maistas“.
Lapkričio 22 d. jaunieji tyrėjai rinkosi į parodų ir konferencijų centrą Litexpo – čia parodos „Mokykla 2019“ metu vyko mokinių tiriamųjų darbų idėjų mugė. Šis jau tradiciniu tapęs renginys – puiki galimybė pasitikrinti savo mokslinės idėjos perspektyvumą ir gauti naudingų patarimų, kaip ją plėtoti, įgyti patirties pristatant savo projektą viešai, taip pat – susipažinti su bendraamžių atliekamais tyrimais.
Lapkričio 22–23 dienomis parodų ir kongresų centre LITEXPO vyksiančioje parodoje „Mokykla 2019“ dalyvaus laboratorija ant ratų MoMoLab. Joje vyks edukaciniai užsiėmimai mokiniams, norintiems plačiau pažinti mus supantį plika akimi nematomą mikroorganizmų pasaulį.