Tarptautinė gamtos tyrimų savaitė Šveicarijoje – galimybė pagilinti tiriamojo darbo žinias unikalioje aplinkoje


 

Savaitė Šveicarijos Alpėse tyrinėjant kalnų biologinę įvairovę – tokia išskirtinė patirtis teko ES jaunųjų mokslininkų konkurso nacionalinio etapo specialiojo prizo laimėtojui Artūrui Makseliui, Varėnos „Ažuolo“ gimnazijos mokiniui. Vos tik grįžęs iš mokslinės stovyklos Šveicarijoje Artūras sutiko pasidalinti įspūdžiais su Jaunojo tyrėjo skaitytojais.

 

Kaip sekėsi tarptautinėje gamtos tyrimų savaitėje (angl. Internationas wildlife research week – IWRW)? Ką veikėte, kokius tyrimus atlikote?

 

Tarptautinėje gamtos tyrimų savaitėje įgavau daug patirties ir puikiai praleidau laiką. Per pirmąsias dvi dienas susipažinome su tiriamųjų darbų galimybėmis, aplankėme tyrimams parinktas vietas kalnuose. Tada grupėmis rinkome tiriamąją medžiagą, atlikome stebėjimus ir rašėme tyrimo ataskaitą. Priklausiau botanikos grupei, su kuria tyrėme gyvaėdį augalą tuklę Pinguicula, keliavome skirtingais kalnų takais ir stebėjome skirtingų rūšių ekologinių nišų skirtumus. Galiausiai, atliktą tyrimą pristatėme IWRW atstovams ir kitiems dalyviams.

Savaitės tyrimą buvo galima rinktis iš šešių projektų: dviejų botanikos (tuklės Pinguicula nišų skirtumai ir tręšiamų laukų biologinė įvairovė), keturių zoologijos (tręšiamų pievų įtaka drugių biologinei įvairovei, kalnų gyvačių nišų skirtumai, klimato kaitos įtaka varliagyviams, švilpikų atsakas į skirtingus plėšrūnus).

 

Papasakok plačiau apie tavo grupės atliktą tyrimą.

 

Kaip jau sakiau, tyrėme kalnuose paplitusias tukles Pinguicula, kurios maitinasi pagautais nedideliais nariuotakojais. Alpėse auga trys tuklių rūšys: Pininguicula vulgaris, Pininguicula leptoceras ir Pininguicula alpina. Tyrimo metu nustatėme, kad šie augalai auga išskirtinai izoliuotai vieni nuo kitų. Šį pastebėjimą siejome su trijų rūšių skirtingais ekologinių nišų faktoriais: substrato pH, aukščiu virš jūros lygio, saulės šviesos lygiu ir vandens poreikiu.

 

Kokių šalių mokiniai dalyvavo stovykloje? Kokia kitų dalyvių tiriamojo darbo patirtis?

 

Be manęs, atstovaujančio Lietuvai, į stovyklą atvyko mokiniai iš Portugalijos, Švedijos, Norvegijos, Šveicarijos, Estijos, Vokietijos, Čekijos ir JAV. Kadangi šioje gamtos tyrimų savaitėje dalyvauja geriausi iš geriausių, visų mokinių žinių lygis buvo tikrai aukštas, išryškėjo tik keli nedideli skirtumai: vieni mokiniai geriau suprato botaniką, kiti zoologiją. Didžioji dalis mokinių tyrimus iki tol buvo darę tik laboratorijose, gilinosi į molekulinę biologiją arba biochemiją, o IWRW metu visi turėjome greitai perprasti lauko biologiją (angl. field biology).

 

Kokių naujų žinių ir patirties įgijai ir kur galėsi tai panaudoti?

 

Gamtos tyrimų savaitės metu daug sužinojau apie išskirtinai Šveicarijos Alpėse augančius augalus (jų morfologiją, fiziologiją, paplitimą) ir gyvūnus (jų fiziologiją, elgesį ir anatomiją). Tyrimų metu susipažinau su lauko biologija ir šios tyrimų srities metodikomis, kurias tikrai galėsiu panaudoti atlikdamas tyrimus ateityje.

 

Kaip susidomėjai mokslu ir kuo tiriamasis darbas tau įdomus?  Ko, tavo nuomone, reikia, kad jis būtų sėkmingas?

Mokslu susidomėjau atsiradus SARS-CoV-2 virusui. Pradėjau domėtis virusais ir bakterijomis, jų morfologija ir fiziologija, sąveika su ląstelėmis ir jų atsaku, patogeneze. Per dvejus metus sukaupiau teorinių žinių, kurias pritaikiau rašydamas darbą ES jaunųjų mokslininkų nacionaliniam etapui. Manau, kad atlikdamas tiriamuosius darbus galiu atskleisti daug svarbios ir nežinomos informacijos apie Žemėje gyvenančius organizmus, jų ekologines sąsajas, sąveiką su žmonėmis.

Kad mokslinis darbas būtų sėkmingas svarbu rasti aktualų ir pačiam tyrėjui įdomų klausimą. Žvelgiant iš metodinės pusės, yra svarbu turėti didelį tiriamų objektų skaičių, kad rezultatai būtų patikimi, pvz., tiriant ekologines nišas, man atrodo, svarbu apžvelgti kuo daugiau ir kuo skirtingesnes populiacijas, kuo skirtingesnėse vietose.

 

Kokie Tavo ateities planai?

 

Netolimoje ateityje planuoju rašyti daugiau tiriamųjų darbų, kurių tyrimo objektu pasirinksiu augalus arba mikroorganizmus. Mano manymu šie organizmai yra labai svarbūs ekologijai ir turi didelę įtaką žmonėms.

 

Ačiū, kad pasidalinai įspūdžiais!