2022 metai

 

(2023 01 08)Konkurso sąlygos

D.U.K.

BAIGIAMASIS KONKURSO ETAPAS VYKO BALANDŽIO 7–9 DIENOMIS NUOTOLINIU BŪDU

Konkurso rezultatai

Baigiamojo etapo protokolas

Baigiamajame etape darbai pristatomi žodiniu pranešimu ir aptariami su ekspertais. Darbui pristatyti ir bendrauti su komisija  skiriama 40 min. Darbas pristatomas ne ilgesniu kaip 7 min. trukmės pranešimu.  Iliustracijų (skaidrių) kiekis pasirenkamas autorių nuožiūra, tačiau turi būti aiškiai nurodyta visų atliktų tyrimų apimtis: kiek bandinių, kiek kartų matuota, kiek laiko truko tyrimas ir pan.  Taip pat būtina aptarti gautų rezultatų patikimumą bei išvadų pagrįstumą, o ne tik pateikti jas be komentarų. 
Baigiamajam konkurso etapui atrinkti šie darbai:
 • Kviečių sėklų „Kapitol“ daigumo tyrimas, sėklas apdorojus  fizikiniais stresoriais,
 • Skirtingų arbatos rūšių įtaka fermentuoto arbatos grybo (lot. Medusomyces gisevii) gėrime (kombučioje) susidariusių fenolinių junginių ir laisvųjų amino rūgščių kiekiui,
 • Nuotekų dumblo įtaka ridikėlių ir bazilikų produktyvumui bei dirvos kokybei,
 • Krūminių sidabražolių fermentuotų ir nefermentuotų lapų, žiedų biologiškai veikliųjų junginių – polifenolių – palyginamoji analizė,
 • Staphylococcus species paplitimas ir Staphylococcus aureus padermių išskirtų Varėnos „Ąžuolo“ gimnazijoje. jautrumas antibiotinėms medžiagoms,
 • Filtruojančių dvigeldžių moliuskų poveikis maistinių medžiagų šalinimui,
 • Dvitakčio vidaus degimo variklio efektyvumo didinimas,
 • Išorinės baterijos įkrovimo, panaudojant  hibridinę saulės ir vėjo sistemą, tyrimas,
 • Mikroorganizmai ant paliktos kramtomosios gumos. Natūralios antibakterinės gumos gamyba,
 • Didesnę nutukimo riziką lemiančio FTO geno vieno nukleotido rs9939606 polimorfizmo paplitimo nustatymas,
 • Violaceino biosintezė, išskyrimas, gryninimas iš Janthinobacterium lividum,
 • Fluorescencinio dažiklio „Nile Red“ sintezės optimizavimas,
 • Aplinkos veiksnių bei cheminių medžiagų įtaka medžio rievėms,
 • Biokuro pelenų įtaka sunkiųjų metalų kaupimuisi pupose (Vicia faba L.),
 • Mikrodalelių, atsirandančių dėl padangų ir kelio susidėvėjimo, pasiskirstymo grunte dinamika.
VERTINIMO KOMISIJA
Vertinimo komisijos pirmininkė – dr. Ieva Šablevičiūtė-Visockienė – Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro Jaunojo tyrėjo laboratorijos vedėja;
nariai:
dr. Jonita Stankevičiūtė – Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro Biochemijos instituto vyresnioji mokslo darbuotoja;
dr. Rima Stonkutė – Fizinių ir technologijos mokslų centro Fundamentinių tyrimų skyriaus vyresnioji mokslo darbuotoja; 
(HP) dr. Vladas Vansevičius, Vilniaus universiteto profesorius;
habil. dr. Vincas Būda – Gamtos tyrimų centro Cheminės ekologijos ir elgsenos laboratorijos vadovas.

Problemos, kurias privalu skubiai išspręsti į antrąjį etapą patekusių darbų autoriams (kitiems šios pastabos pravers ateityje):

1.      Yra eksperimentų rezultatai, bet nėra jų analizės ar bent aptarimo, o tik tiesioginis konstatavimas, kiek kas sudaro procentų, kur kas juda ar pan.

2.      Darbo išvados savaime neseka iš pateiktos eksperimentinės medžiagos, lentelių ar diagramų – būtina aptarti priežastis, sąlygas ir statistinį patikimumą, pagrįsti išvadas.  

3.      Šaltinių skaičius – nuo vieno iki keliasdešimties! Šaltinius atsirinkite ir cituokite labai atsakingai. Dažnai jie dedami netikslingai ir nepatvirtina teiginių, kuriems pagrįsti yra skirti. Citavimas turi būti išsamus, bet ne perteklinis – reikės mokėti paaiškinti, kas ir kodėl buvo panaudota iš kiekvieno šaltinio. Kitas kraštutinumas – beveik necituoti, nors darbe akivaizdžiai naudojami šaltiniai. Toks darbas pažeidžia kitų asmenų autorines teises.

4.      Naudokitės viena pasirinkta citavimo sistema.

5.      Bendrojo ugdymo vadovėliai – necituotini, o aukštųjų mokyklų yra cituotini tik tais atvejais, kai jie iš tikro yra pirminiai ir vieninteliai šaltiniai. Internetinius šaltinius cituokite labai atsargiai, nes daugelis jų yra nepatikimi. Geriau susiraskite internete atitinkamą mokslinį straipsnį ir jį cituokite.

6.      Atkreipiame dėmesį, kad tai tarptautinis mokslinių darbų konkursas, todėl „šaltiniai“ paskelbti laikraščiuose, norminiuose aktuose, pokalbių svetainėse ar prieinami išimtinai tik lietuvių kalba, nėra optimalus pasirinkimas, ypač tuo atveju, jeigu tektų atstovauti Lietuvai tarptautiniame konkurso etape.

7.      Atskirai norime perspėti dėl nekritiško bakalaurinių ir magistrinių darbų rezultatų naudojimo bei citavimo – didelė jų dalis nėra tinkamo mokslinio lygio. Todėl jau dabar rekomenduojama susirasti atitinkamus mokslinius šaltinius, juos išnagrinėti ir cituoti.

8.      Nuorodos į šaltinius turi būti konkrečios ir tinkamai aprašytos, o ne tokio pobūdžio: „Visuotinė lietuvių enciklopedija“ ar „google.com“.

9.      Gerbkite kalbą! Šiais automatinio rašybos tikrinimo laikais elementarios gramatinės klaidos apraše rodo jūsų požiūrį į darbą bei tuos, kurie jį skaitys.

10.  Autoriai ir vadovai, raskite laiko kritiškai persiskaityti savo darbus – bus daug mažiau loginių nesusipratimų aprašuose.

11.  Prieš pateikdami galutinį darbo aprašą atidžiai perskaitykite  DARBO APRAŠO RENGIMO REKOMENDACIJAS ir įsitikinkite, kad jūsų apraše neliko klaidų.

12.  Jeigu antrajam etapui pateiktas darbo aprašas neatitiks reikalavimų, autorius(-ai) nebus kviečiamas(-i) pristatyti darbo. Iš pirmajam etapui pateiktų darbų daugiau nei 70% reikalavimų neatitiko.

Sėkmės antrajame etape!

Naudinga informacija >>> https://www.jaunasis-tyrejas.lt/lt/naudinga-informacija/

Naudinga informacija

ES jaunųjų mokslininkų konkurso nacionalinio etapo laimėtojų laukia išskirtiniai prizai: galimybė atstovauti Lietuvai tarptautiniame ES jaunųjų mokslininkų konkurse (EUCYS), kuris 2022 m. rugsėjį vyks Nyderlanduose. Taip pat – kelionės į Tarptautinį Šveicarijos talentų forumą ir Tarptautinę gamtos tyrimų savaitę Šveicarijos Alpėse.

Papildoma informacija teikiama: el. paštu organizacinis@lmnsc.lt; tel.: (8 5) 277 36 14, +370 686 27 309.