Idėjų mugėje pristatytos įdomiausios mokinių tiriamųjų darbų idėjos


Gruodžio 1 d. „Best Western Vilnius“ viešbutyje vyko Lietuvos neformaliojo švietimo agentūros organizuojama jaunųjų tyrėjų tiriamųjų darbų Idėjų mugė. Kasmetiniame renginyje buvo pristatytos originalios mokinių idėjos, jų autoriai galėjo pabendrauti su mokslininkais-konsultantais ir gauti jų patarimus.

Šiemet mugėje pristatytos net 29 originalios idėjos. Jų būta pačių įvairiausių – pokatasrofininės nelaimės dronas, elektromagnetinių bangų poveikis dumblių augimui, natūralus būdas apsaugoti nuo obuolius nuo puvimo ar net dirbtinio intelekto panaudojimas organinėje sintezėje.

Skatina tyrinėti ir ieškoti

Kadangi Idėjų mugėje pristatomi ne baigtiniai darbai, o idėjos, tyrėjus konsultuojantys mokslininkai gali patarti, kaip tyrimą patobulinti, pagerinti jo procesą ar net pakeisti tyrimo kryptį ar temą. Skatinama ir atsižvelgti į temos aktualumą, juk ir pačiam mokiniui dirbti su tyrimu įdomiau, kai medžiaga – šiandieninė ir inovatyvi.

Mokiniai džiaugėsi mokslininkų patarimais

Kauno tvirtovės VII forto auklėtinė Lijana Airapetian, atliekanti projektą „Eterinių aliejų efektyvumo prieš karieso sukėlėją Astrepfpcpccus mutans tyrimas“, džiaugėsi galimybe susitikti su mokslininkais ir diskusijų dėka tobulinti projektą. „Idėjų mugėje dalyvauju pirmą kartą, bet jau žinau, kad ji bus naudinga mano tyrimo eigai. Spėjau pabendrauti su mokslininkais, kurie davė daug naudingų patarimų. Po šio renginio tyrimą tęsiu, tik kur kas tiksliau žinosiu jo gaires“, – pasakojo kaunietė.

O štai, Augustė Čekanavičiūtė ir Saulė Pakrosnytė iš Kauno Jono Jablonskio gimnazijos, pristačiusios projektą „Nemunas – antibiotikams atsparių bakterijų šaltinis?“, sakė, kad dėka šio renginio galės patobulinti jų atliekamus vandens tyrimus. „Kadangi esame kaunietės, kol kas tiriame tik Nemuno vandenį, tačiau bakterijų gausa, esanti vandenyje, procesą sunkino. Užtruko, kol suradome tinkamas vandens skiedimo steriliu fiziologiniu tirpalu proporcijas. Tačiau šiandien gavome naudingų patarimų, proporcijas dar didinsime. O ateityje tikimės vandenį tirti ir platesniu mastu, ne tik savo mieste“,– apie savo mokslinę idėją pasakojo Augustė ir Saulė.

Idėjų mugė – tai puiki galimybė mokiniams pamatyti vienas kito idėjas, pabendrauti, aptarti juos dominančias mokslo kryptis, užmegzti ryšius.

Lietuvos neformaliojo švietimo agentūros organizuojama Idėjų mugė kasmet suburia jaunuosius tyrėjus ir kartu su jais tobulina jų mokslines idėjas. Džiaugiamės šių metų renginio dalyvių gausa ir tikimės, kad Idėjų mugė – tik startas jų tyrimų kelionėje. Lauksime visų su jau įgyvendintomis idėjomis ES jaunųjų mokslininkų konkurso nacionaliniame etape pavasarį.

Nuotraukų galerija

Nuotraukų aut. Janas Karolis