Paskelbti ES jaunųjų mokslininkų konkurso nacionalinio etapo laimėtojai


Paskelbti ES jaunųjų mokslininkų konkurso nacionalinio etapo laimėtojai. Geriausiu darbu šiemet išrinktas Kauno „Saulės“ gimnazijos vienuoliktokės Monikos Šiugždinytės tyrimas E. coli filogenetinių grupių, išskirtų iš šunų ekskrementų, paplitimas Kauno mikrorajonuose ir jų keliamas pavojus“ (darbo vadovė Asta Jaruševičienė, konsultantas LSMU Veterinarijos akademijos Mikrobiologijos ir virusologijos instituto vyr. mokslo darbuotojas dr. Marius Virgailis).

„Nesurinktos gyvūnų išmatos – ne vien estetinė problema. Tai gali būti rimtų susirgimų priežastis. Savo tyrimu norėjau išsiaiškinti, ar mūsų augintinių paliktos išmatos nekelia grėsmės žmonių sveikatai. Tyriau šunų išmatose randamą žarninę lazdelę – E. coli ir jos atsparumą antibiotikams. Ši bakterija gali sukelti virškinamojo trakto, šlapimo takų, žaizdų infekcijas. Atliktas tyrimas atskleidė, kad dėl nesurinktų augintinių ekskrementų Kaune platinamos ne tik patogeninės, bet ir antibiotikams atsparios bakterijos, kurios kelia grėsmę mūsų sveikatai, ypač mažiems vaikams, nes jų imuninė sistema dar nėra pakankamai susiformavusi. Per nesurinktas išmatas gali užsikrėsti ir kiti augintiniai“, – savo tyrimą pristatė M. Šiugždinytė.

Jai atiteko ir buvusio konkurso prizininko, biochemijos mokslų daktaro Juliaus Bogomolovo įsteigtas specialusis prizas, kurį mokslininkas kasmet skiria norėdamas paskatinti jaunuosius tyrėjus tęsti mokslo srities darbus. 

Valstybinio patentų biuro (VPB) prizu ir nominacija Pasaulinės intelektinės nuosavybės organizacijos (PINO) prizui apdovanota Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijos 11 klasės mokinė Rugilė Bartašiūtė už darbą „Biologiškai aktyvios medžiagos mieliagrybiui Candida Lusitaniae naikinti“ (darbo vadovė Daiva Paškauskienė).

Jaunieji tyrėjai pristatė įvairios tematikos darbus – nuo astronomijos iki medicinos srities tyrimų. Mokiniai tyrė eterinius aliejus kaip alternatyvą antibiotikams gydant mikrobines infekcijas ar odos ligas, taip pat – eterinių aliejų pritaikymo kovai su mikroorganizmais žemės ūkyje ar maisto pramonėje galimybes. Ieškojo būdų mažinti aplinkos užterštumą, kūrė bioplastiką ir pristatė ekologiškas pakuotes, tyrinėjo dirvožemyje aptinkamas erkes, rudagalvių kirų populiaciją bei jų migracijos kelius, tyrė vaisto atropino poveikį trumparegystei stabdyti, laktozės netoleravimą galinčius lemti genus, stebėjo Merkurijaus tranzitą, analizavo sulietuvintus kompiuterijos terminus ir jų vartojimo paplitimą, ieškojo būdų aktyvinti sėklų daigumą ar spartinti augalų augimo procesą, kūrė algoritmus, padedančius išsiaiškinti pasirinktų studijų sėkmę ir net tobulino motociklą.

Mokslininkai vertino darbo apraše pateiktos idėjos originalumą, aktualumą ir moksliškumą, tyrimo atlikimo meistriškumą bei kruopštumą, tyrimo metodikos naujumą, darbo atlikimo savarankiškumą ir autorių gebėjimą apie darbą diskutuoti su komisijos nariais.

Šiemet konkursas surengtas nuotoliniu būdu. Organizatoriai džiaugiasi, kad pandemija ir karantinas neatbaidė mokinių nuo mokslinio darbo ir jie konkurse dalyvavo tokiomis neįprastomis ir sudėtingomis sąlygomis. Baigiamajame etape pristatyti 27 darbai, kuriuos vertino šalies mokslo  centruose ir universitetuose dirbančių mokslininkų komisija.

Konkursą organizuoja Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras. Konkurso partneris – Valstybinis patentų biuras. Rėmėjai – UAB „Savaitė“ ir leidykla „Terra publica“.

Rezultatai