Sekcija B

SEKCIJA B

Mikroorganizmų poveikis kraujui
Greta Pileckaitė
Indrė Sakalauskaitė
Kauno „Santaros“ gimnazija, 11 kl.
Vadovė Audra Žemulaitienė
Konsultantė Janina Žukauskienė

Darbo tikslai ir uždaviniai: 1. Išsiaiškinti kraujo savybes. 2. Atrinkti mikroorganizmus tyrimams su krauju. 3. Duoti savo kraujo tyrimams arba surasti donorų. 4. Atlikti bandymus. Suleisti kraują ir mikroorganizmus į tas pačias terpes ir stebėti, kaip jie veikia (stebėti, ar atsiskiria kraujo kūneliai nuo plazmos, kaip kinta kraujo savybės). 5. Pasižymėti  tyrimų rezultatus ir pateikti juos skaidrėse. 6. Nufilmuoti tyrimus, taip pat paimti interviu iš kelių darbuotojų kraujo donorystės centre. 7. Sukurti vaizdo siužetą.

Bazilikų (Ocimum basilicum L.) eterinio aliejaus poveikis pelėsiniams grybams
Lina Supronaitė
Kamilė Rudokaitė
Kėdainių r. Akademijos gimnazija, 9 kl.
Vadovė Birutė Diliautienė
Konsultantė dr. Skaidrė Supronienė

Daugelio augalų ekstraktai ir eteriniai aliejai gali pakeisti prieskonius ir suteikti produktui visiškai naujas skonio savybes, kartu slopinti ir nepageidaujamų mikroorganizmų dauginimąsi, nes pasižymi antimikrobinėmis savybėmis. Bazilikai – vieni seniausių ir populiariausių prieskonių pasaulyje. Jų eteriniai aliejai pasižymi antimikrobiniu aktyvumu prieš kai kurių rūšių patogenines bakterijas, mieles ir pelėsinius grybus. Pagrindiniai duonos produktų pelėsiniai grybai yra Penicillium, Aspergillus, Mucor, Cladosporium ir kt. Tiriamajame darbe pateikiame duomenis apie baziliko eterinio aliejaus panaudojimo galimybes duonos produktų apsaugai nuo pelėsinių grybų. Tyrimo tikslas: nustatyti baziliko eterinio aliejaus panaudojimo galimybes duonos produktų apsaugai nuo pelėsinių grybų.

Elektromagnetinių bangų, kurias skleidžia mobilieji telefonai, poveikio tyrimas bakterijoms Bacillus subtilis
Airidas Žukauskas
VšĮ Šiaulių universiteto gimnazija, 12 kl.
Vadovas Vacys Jankus
Konsultantas dr. Rolandas Meškys

Šis darbas susideda iš dvejų dalių: teorinės ir praktinės. Darbo tikslas – išsiaiškinti elektromagnetinių bangų, kurias skleidžia mobilieji telefonai, poveikį bakterijų Bacillus subtilis dauginimuisi. Teorinėje dalyje yra pateikta informacija apie galimą neigiamą mobiliųjų telefonų poveikį žmonėms, elektromagnetinių bangų stiprio priklausomybę nuo atstumo, spinduliuotės kiekio mažinimo būdus. Siekiant išsiaiškinti mobiliųjų telefonų poveikį, praktinėje dalyje apžvelgiami keli eksperimentai, kai bakterijos Bacillus subtilis buvo švitinamos elektromagnetinėmis bangomis, kurias skleidžia mobilieji telefonai.

Ar gali gluosniai (Salix L.) pakeisti chemines dezinfekuojamąsias priemones?
Laura Dumbrauskaitė
Klaipėdos moksleivių saviraiškos centras, 11 kl.
Vadovė Gražina Suleimanova

Tyrimo tikslas – nustatyti gluosnių įtaką mikroorganizmams įvairaus užterštumo mitybinėse terpėse. Manėme, kad gluosnių nuoviras veiks kaip dezinfekcinė priemonė. Gluosnio žievėje yra salicilo rūgšties, kuri pasižymi antiseptinėmis savybėmis. Šio darbo svarba – natūrali dezinfekcinė priemonė, nesukelianti alergijos. Paruošėme mitybines terpes. Visas mitybines terpes paveikėme įvairiais užkratais. Užkratus ėmėme nuo skirtingų paviršių: pirštų, kompiuterio pelytės, durų rankenos, raktų, bato pado, mobiliojo telefono, rašiklio. Bakterijų kolonijų dydis ir įvairovė priklausė nuo mėginių paėmimo vietų. Vienos terpės buvo paveiktos gluosnių nuoviru, kitos ne. Po 1 ir 2 savaičių stebėjome rezultatus, juos įvertinome ir pateikėme išvadas.

Žuvyje esančio histamino poveikis žmogaus organizmui
Augustė Paulikaitė, 11 kl.
Liucija Kūlokaitė, 10 kl.
Klaipėdos moksleivių saviraiškos centras
Vadovė Teresė Čėsnienė

Žuvų produktai ne tik mažina cukrinio diabeto riziką, bet ir teigiamai veikia žmogaus psichinę būklę. Kaip ir visi jūros produktai, riebios žuvys turi daug ypatingos rūšies – omega-3 – riebalų rūgščių, jos didina gerojo širdį saugančio cholesterolio kiekį kraujyje ir mažina blogojo kiekį, taip pat mažina ir riziką patirti miokardo infarktą. Žuvyse gausu vitaminų A, B, C ir E. Panaudojant imunofermentinį histamino kiekio nustatymo metodą, nustatytas histamino kiekis įvairiuose žuvų mėginiuose. Histaminas susidaro iš baltymuose esančios aminorūgšties histidino. Žuvyse, dauginantis bakterijoms, sintetinasi fermentas histidino dekarboksilazė, kuri histidiną paverčia histaminu. Histaminas yra tiek žalinga, tiek naudinga medžiaga žmogaus organizmui.

FTO geno polimorfizmo ir gyvensenos įtaka nutukimui
Antanas Ambraška
Kauno technologijos universiteto gimnazija, 12 kl.
Girius Savickas
Kauno Jono Jablonskio gimnazija, 10 kl.
Vadovė Alina Smalinskienė

Nutukimas yra genetinių veiksnių ir nesveikos gyvensenos pasekmė. FTO geno vieno nukleotido polimorfizmas (VNP) yra susijęs su kūno svoriu. AA genotipas yra susijęs su didesniu KMI ir nutukimo paplitimu. Mūsų tyrimo tikslas – įvertinti nutukimo ir mitybos bei FTO geno polimorfizmą ir, nustačius šį genetinį faktorių, išskirti tam tikras rizikos grupes. Tyrėme LSMU Kardiologijos instituto CINDI studijos 1062 atsitiktinai atrinktus Lietuvos gyventojus (25–75 m.) ir 33 bendraamžius (15–18 m.). Tarp ištirtų Lietuvos gyventojų yra >30 proc. nutukusių (27 proc. vyrų ir 32,1 proc. moterų). Tarp moksleivių nėra nė vieno nutukusio: vaikinų KMI vidurkis 21,8, merginų – 19,9. Vertindami FTO geno VNP paplitimą Lietuvos populiacijoje nustatėme, kad 19,1 proc. vyrų ir 16,4 proc. moterų turi AA genotipą. Asmenų, turinčių FTO geno AA genotipą, rizika nutukti didesnė. FTO geno efektas didžiausias jauniems ir vidutinio amžiaus žmonėms.

Natrio glutamato nustatymas maisto produktuose
Gertrūda Rudaitytė
Šakių r. Gelgaudiškio vidurinė mokykla, 11 kl.
Vadovė Lilija Ūsienė
Konsultantė dr. Zita Naučienė

Daugelyje maisto produktų galima rasti skonio ir kvapo stipriklių. Problema yra ne tai, kad mes vartojame skonio ir kvapo stipriklius, bet tai, kad nežinome, kiek realiai jų suvartojame per parą. Darbo tikslas – susipažinti su glutamo rūgšties (natrio glutamato) poveikiu organizmui, nustatymo būdais ir fermentiniu metodu įvertinti natrio glutamato kiekį kai kuriuose maisto produktuose. Darbe aprašoma laisvo glutamo rūgšties funkcijos organizme, įsisavinimas, kiekiai įvairiuose maisto produktuose ir galimi toksiniai efektai. Kiekybiškai įvertinti laisvo glutamato koncentraciją maisto produktuose naudoti du fermentinės analizės metodai. Gauti rezultatai apdoroti statistiškai, palyginti su didžiausiais leidžiamais vartoti maisto priedų (E620, E625) kiekiais (Lietuvos higienos normos HN 53:2010 „Leidžiami naudoti maisto priedai“), įvertinti ir pavaizduoti grafiškai. Pateikiamos išvados ir rekomendacijos.

Terpės klampumo įtaka DNR ir vaisto nuo vėžio bleomicino elektropernašai į ląsteles
Gabija Solovjovaitė
Kauno technologijos universiteto gimnazija, 12 kl.
Vadovas dr. Saulius Šatkauskas

Populiarus kovos su vėžiu būdas – chemoterapija. Kombinuojant kelis citotoksinius vaistus, pvz., bleomiciną ir cisplatiną, vaistai į organizmą patenka intraveniškai. Tačiau toks gydymo būdas dėl didelių vaistų dozių sukelia stiprų nepageidaujamą poveikį. Kitas vaistų nuo vėžio kiekį ženkliai sumažinantis vėžio gydymo būdas yra paremtas elektrochemoterapija. Taikant elektrinius impulsus galima sukelti ląstelių elektroporaciją ir tokiu būdu palengvinti vaistų nuo vėžio bei DNR patekimą į ląsteles. Šiuo metodu patenkančio vaisto nuo vėžio bleomicino efektyvumas išauga net iki 1000 kartų. Siekiant suprasti didelių (DNR) ir mažų molekulių (bleomicino) patekimo į ląsteles mechanizmą, didžioji dalis tyrimų yra atliekama in vitro. Tačiau sąlygos in vitro ir in vivo gali labai skirtis. Vienas iš tokių skirtumų yra ląstelių tankis. Be to, in vitro ir in vivo sąlygomis skiriasi audinių skysčių tankiai ir klampumas. Šiuo tiriamuoju darbu parodoma, kaip ekstraląstelinės terpės klampumas sąlygoja vaisto nuo vėžio bleomicino ir DNR (liuciferazę koduojančios plazmidės bei GFP baltymą koduojančios plazmidės) elektropernašą į ląsteles. Rezultai parodė, kad didėjant terpės klampumui, tiek bleomicino, tiek ir DNR plazmidžių patekimas į ląsteles reikšmingai mažėja. Didėjant terpės klampumui mažėja ne tik transfekuotų lastelių dalis, bet taip pat ir į ląsteles pernešamos plazmidės kiekis.

Alavijo gydomųjų savybių tyrimas
Brigita Bielskytė
Karolina Magylaitė
Kauno „Santaros“ gimnazija, 11 kl.
Vadovė Audra Žemulaitienė
Konsultantas habil. dr. Rimantas Daugelavičius

Jau nuo seno alavijas buvo vartojamas kaip gydomųjų savybių turintis augalas. Alavijas buvo vartojamas gydant slogą, kosulį, odos ligas ir pasižymėjo antibakteriniu poveikiu. Mūsų darbo tikslas – ištirti alavijo gydomąsias savybes ir poveikį Salmonella bakterijoms. Padaromos išvados dėl alavijo antibakterinio poveikio Salmonella bakterijoms, alavijas taikomas kuriant preparatus odos ligoms, peršalimui gydyti.

Etanolio, kofeino, nikotino, taurino poveikis dafnijų širdies susitraukimų skaičiui
Eglė Mazgelytė
Vilniaus Žirmūnų gimnazija, 12 kl.
Vadovė Daiva Puodžiukienė
Konsultantas dr. Aloyzas Burba

Darbo tikslas – ištirti skirtingų etilo alkoholio, kofeino, taurino ir nikotino koncentracijų poveikį širdžiai. Minėtomis medžiagomis paveikti smulkūs gėlavandeniai planktoniniai vėžiagyviai Daphnia magna Straus. Tyrimo metu apskaičiuota letalinė koncentracija, dafnijų mirtingumas bei širdies susitraukimų skaičius per minutę skirtingose šių cheminių medžiagų koncentracijose. Išanalizuoti duomenys pateikti lentelėse ir diagramose.

Suaugusių organizmų kamieninių ląstelių diferenciacijos į raumenines ląsteles tyrimas
Aivaras Jankauskas, 8 kl.
Julius Bartuševičius, 9 kl.
Jurbarko r. Seredžiaus Stasio Šimkaus pagrindinė mokykla
Vadovė Lina Juškienė
Konsultantė dr. Rasa Žukienė

Tiriamojo darbo tikslas – nustatyti, ar NAD(P)H fluorescencija, registruojama neinvaziniu fluorescenciniu metodu, gali būti naudojama kaip miogeninių ląstelių diferenciacijos žymuo. Darbo uždaviniai: 1. Nustatyti diferencijuojančių miogeninių ląstelių NAD(P)H fluorescencijos dinamiką. 2. Nustatyti, ar matuojama (340 nm sužadinimas, 460 nm ir 535 nm emisija) fluorescencija atskleidžia didėjantį NAD(P)H kiekį. 3. Fluorescenciniais metodais įvertinti NAD(P)+/NAD(P)H santykio kitimą miogeninių ląstelių diferenciacijos metu. 4. Nustatyti kitų viduląstelinių fluoroforų įtaką fluorescencijai. 5. Įsisavinti naują fluorescencijos matavimo metodiką, registruojant neatlipusių ląstelių vienasluoksnio NAD(P)H fluorescenciją plokštelės šulinėliuose.

Celiuliozės darinių taikymas transderminei vaistų pernašai
Giedra Ostrauskaitė
Greta Juškaitytė
Kauno „Aušros“ gimnazija, 11 kl.
Vadovė Aušrelė Joana Petravičienė
Konsultantė dr. Jurgita Kazlauskė

Tirtas vandenyje tirpios hidroksietilceliuliozės bei katijoninio jos darinio – dietilaminoetilhidroksietilceliuliozės panaudojimas diaderminiams pleistrams su veikliaisiais junginiais gauti. Išlietos šių polimerų plėvelės su vaistiniais junginiais ir promotoriais, ištirta junginių atsipalaidavimo iš plėvelių priklausomybė nuo proceso temperatūros bei junginio koncentracijos plėvelėje. Junginių pernašos per odą modeliniai tyrimai atlikti Franz’o celėje, kaip odos pakaitalą naudojant sintetinę membraną. Nustatyta, kad junginių difuzijos greitį per membraną lemia jų savybės, proceso temperatūra, junginio koncentracija plėvelėje, ją sudarančio polimero prigimtis bei joje esantys promotoriai.

Jogurto bakterijų gyvybingumo tyrimas
Vaida Balčėtytė
Panevėžio r. Dembavos progimnazija, 8 kl.
Rūta Kaščiukaitė
Panevėžio rajono mokinių kūrybos ir sporto centras, 8 kl.
Vadovė Aldona Klebonaitė

Jogurtai yra vertinami dėl juose esančių gyvųjų bakterijų, stiprinančių žarnyno mikroflorą. Parduotuvėse matome labai gausų šių pieno produktų asortimentą, todėl ištyrėme, kurie iš mokinių mėgstamiausių jogurtų yra gyvi. Kadangi jogurtai dažnai vartojami su kitais maisto produktais, kartais ir vaistais, ištyrėme, kokį poveikį jų bakterijoms Lactobacillus bulgaricus ir Streptococcus thermophilus turi natūralūs ir sintetiniai antibiotikai, aštrūs maisto produktai, fitoncidų turintys augalai bei kitos medicinoje ir buityje naudojamos medžiagos. Jogurto bakterijų atsparumą tirtoms medžiagoms palyginome su kefyro ir rūgpienio mikroorganizmų atsparumu.

Flavonoidų antioksidacinių savybių bei jų sąveikos su cholesteroliu tyrimas
Laneda Burbulytė
Lietuvos mokinių informavimo ir techninės kūrybos centras, 12 kl.
Vadovė Julija Baniukevič

Širdies ir kraujagyslių ligos – viena iš pagrindinių išsivysčiusių šalių gyventojų mirties priežasčių, o daugelio šių ligų pavojingiausiais sukėlėjais yra laikomi laisvieji radikalai. Imuninei sistemai laisvieji radikalai reikalingi tam, kad organizmas galėtų kovoti su bakterijomis ar virusais. Tačiau jų perteklius žalingas organizmui. Paprastai kūno ląsteles nuo laisvųjų radikalų poveikio apsaugo antioksidantai. Tačiau šiais laikais, kai žmonės skuba ir neturi laiko pasirūpinti sveika mityba, su maistu gautų antioksidantų organizmui tiesiog nepakanka. Todėl itin svarbu tirti natūralių antioksidantų, tokių kaip flavonoidai, savybes, jų pritaikymą bei panaudojimą medicininiams tikslams. Tyrimo metu buvo ekstrahuoti flavonoidai, ištirta jų sąveika su vario jonais spektrofotometru. Vėliau ištirta jų sąveika su cholesteroliu.

Natūralių antioksidantų iš augalų kultūrų in vitro gavimo technologija
Tarvilė Nemeravičiūtė
Inesa Markevičiūtė
Kauno r. Kulautuvos vidurinė mokykla, 12 kl.
Vadovė Kolomba Bulotienė
Konsultantė dr. Ilona Jonuškienė

Darbo tikslas: optimizuoti ir padidinti antioksidantų kaupimą rapsų (Brassica napus L.), miežių (Hordeum vulgare L.), jonažolių (Hypericum perforatum L.) kultūrose in vitro, panaudojant augalų biotechnologinius metodus. Uždaviniai: gauti rapsų, miežių, jonažolių sterilias kultūras (ūglių, kaliaus) in vitro, naudojant skirtingos sudėties maitinamąsias terpes; nustatyti antioksidantinių junginių – gliukozinolatų kiekius rapsuose; nustatyti flavonoidus, karotinoidus rapsuose, miežiuose ir jonažolėse.
Išvados: rapsų, miežių, jonažolių ląstelių kultūros in vitro buvo veikiamos įvairiais elicitoriais (skatintojais), biologiškai aktyviomis medžiagomis, augimo reguliatoriais, kurie padidino ir pagerino antioksidantų kiekį ląstelių kultūrose.

Arbatos ir pieno grybų užpilų pritaikymas antibakterinio odos kremo gamybai
Karolina Zakarauskaitė
Kauno technologijos universiteto gimnazija, 11 kl.
Vadovė Vilma Petrikaitė
Konsultantas dr. Alvydas Pavilonis

Manoma, kad arbatos ir pieno grybai ilgina gyvenimą, gydo net ir nuo sunkiausių ligų. Kai kurie žmonės juos vadina stebuklingaisiais grybais. Ilgainiui susidomėjau, ar tokios kalbos kiek nors prilygsta tikrovei, ar yra tik iš piršto laužtos. Jeigu jie tokie naudingi, tai kodėl vis dar nėra rekomenduojami gydytojų, pardavinėjami vaistinėse? Tyrimą pradėjau siekdama įvertinti šių grybų užpilų poveikį įvairioms bakterijoms bei Candida grybeliui. Arbatos grybas labiausiai veikė bakterijas Klebsiella pneumoniae, Bacillus subtilis, Staphylococcus epidermidis, kurios santykinai patogeninės ir gali sukelti įvairias infekcines ligas žmogui. Dėl šių savybių grybo užpilas gali būti pritaikytas kaip antibakterinė priemonė, pvz., veido prausiklis, arba kaip natūralus antimikrobinis konservantas. Ateityje planuojame gaminti odos kremą su šių grybų užpilų įvairiomis koncentracijomis ir ištirti pagaminto kremo antimikrobines savybes.

Antimikrobinės ir antioksidacinės mažalapės liepos (Tilia cordata L.) žiedų savybės
Aurita Vaidalauskytė
Aivaras Gedminas
Kauno r. Kulautuvos vidurinė mokykla, 11 kl.
Vadovė Kolomba Bulotienė
Konsultantas dr. Petras Rimantas Venskutonis

Liepžiedžiai nuo seno vartojami kaip efektyvi priemonė nuo peršalimų, nes juose yra natūralaus aspirino – acetilsalicilo rūgšties. Jie taip pat pasižymi maloniu aromatu, kuris priklauso nuo lakiųjų junginių sudėties. Nepaisant liepžiedžių populiarumo liaudies medicinoje, mokslinių žinių apie jų sudėtį, antioksidacines ir antimikrobines savybes skelbta labai mažai. Todėl šio darbo tikslas – moksliniais tyrimais patikrinti nuo seno liaudies medicinoje vartojamų liepžiedžių preparatų sudėtį ir antioksidacines savybes. Paruošėme skirtingas liepžiedžių frakcijas skirtingais hidrodistiliavimo ir ekstrahavimo būdais. Ištyrėme lakiosios frakcijos (eterinio aliejaus) sudėtį, įvertinome pagrindinių komponentų savybes ir pagamintų liepžiedžių antioksidacines savybes.