Paaiškėjo kandidatai atstovauti Lietuvai prestižiškiausiame Europos jaunųjų mokslininkų konkurse


Kovo 29 d. paskelbti Europos Sąjungos (ES) jaunųjų mokslininkų konkurso nacionalinio etapo pirmosios vietos laimėtojai, jie kviečiami atstovauti Lietuvai tarptautiniame šio konkurso etape, kuris šiemet rugsėjį vyks Katovicuose, Lenkijoje.
 
Pirmosios vietos laimėtojų sąraše – keturi Lietuvos jaunieji mokslininkai, jų darbus iš Lietuvos universitetų ir mokslo institutų mokslininkų sudaryta konkurso komisija įvertino geriausiai:

Artūras Makselis, Varėnos „Ąžuolo“ gimnazija, už darbą „Talaporfino natrio fotodinaminis poveikis prieš Naegleria lovaniensis“, darbo vadovė Vida Stonienė. 

Liepa Raudoniūtė ir Gabija Paulauskaitė, mokykla Kauno Tvirtovės VII fortas, už darbą „ELOVL6, FTO, MC4R ir PPARG genų vieno nukleotido polimorfizmų sąsaja su stipria insulino rezistencija sergant II tipo cukriniu diabetu“, darbo vadovė Ugnė Meškauskaitė.

Kamilė Milkintaitė, Kauno technologijos universiteto gimnazija, už darbą „Smegenų navikų epitranskriptominai tyrimai: genų raiškos analizė  navikinėse ląstelėse ir navikiniuose audiniuose“, darbo vadovė Rūta Urbanavičiūtė.

Varžėsi 26 projektai

Iš viso šiais metais ES jaunųjų mokslininkų konkurso nacionalinio etapo baigiamajame ture varžėsi 26 mokslinių tiriamųjų projektų autoriai.

„Smagu kiekvienais metais išvysti tiek daug iniciatyvių ir kūrybingų mokinių. Tikimės, kad tokie susitikimai ir mokslininko ar išradėjo darbo išbandymas paskatins kuo daugiau mokinių rinktis šį nelengvą, bet pilną atradimų gyvenimo kelią“, – parodų centre „Litexpo“ vykusioje nugalėtojų apdovanojimo ceremonijoje sakė konkurso nacionalinį etapą organizuojančios Lietuvos neformaliojo švietimo agentūros (LINEŠA) STEAM ugdymo skyriaus vedėja Ieva Šablevičiūtė-Visockienė.

Antrosios vietos laimėtojai:

Urtė Adomavičiūtė ir Kamilė Kasparavičiūtė, Švėkšnos „Saulės“ gimnazija, už darbą „Švėkšnos miestelio tvenkinių vandens kokybė“, darbo vadovė Danguolė Šaulienė.

Augustė Bundzaitė, Seirijų Antano Žmuidinavičiaus gimnazija, už darbą „Pilvakojų moliuskų bioįvairovės tyrimas Lazdijų rajone“, darbo vadovė Aušrutė Strigūnienė.

Marius Kiela ir Taurinas Macianskis, Kėdainių šviesioji gimnazija, už darbą „Trąšų gamybos metu susidarančios fosfogipso atliekos utilizavimas statybinių mišinių gamyboje“, darbo vadovė Daiva Ivaškevičienė.
 
Trečiosios vietos laimėtojai:

Viltė Kryžiūtė, Vilkaviškio  „Aušros“ gimnazija, už darbą „Natūralių ir biologiškai aktyvių medžiagų panaudojimas obuolių puviniui sukėlėjui naikinti“, darbo vadovė Daiva Paškauskienė.

Taja Rusnė Zuozaitė, Kauno Tvirtovės VII fortas, už darbą „Darrow Red dažo sintezės kelio optimizacija ir pritaikymas dažant skirtingų gyvūnų nervines ląsteles“, darbo vadovė Marta Marčiulionytė.

Viltė Butkevičiūtė, Kauno Tvirtovės VII fortas, už darbą „Mėlyną šviesą emituojančių diodų sintezės kelio paieška ir jos atlikimas naudojant „Synthia“ (dirbtinis intelektas)“, darbo vadovė Marta Marčiulionytė.

Pagyrimo raštai:

Daniel Šer ir Domantas Sruogis, Šiaulių Juliaus Janonio gimnazija, už darbą „Akustinių bangų poveikis elektroniniams prietaisams“, darbo vadovė Valentina Rakužienė

Martynas Skiutė ir Laurynas Samuilis, Šiaulių Didždvario gimnazija, už darbą „Gvazdikinių serenčių ir vaistinių ramunėlių tirpalų koncentratų poveikis obuolių išlaikymui“, darbo vadovės Virginija Savickaitė, Danguolė Vaičekauskienė

Vytis Kazlauskas, Trakų Vytauto Didžiojo gimnazija, už darbą „Propolio ekstraktų poveikis agurkų miltligei“, darbo vadovės Dalia Bartkienė, Elena Šišenina

Indrė Skyriūtė ir Vaiva Knabikaitė, Kauno tvirtovės VII fortas, už darbą „Antibiotikams atsparių bakterijų paplitimo vertinimas Lietuvos dirvožemyje“, darbo vadovas Vladimir Orlov

Rokas Vaicekauskas ir Justė Radzevičiūtė, Prienų „Žiburio“ gimnazija, už darbą „Dumblinis bioplastikas“, darbo vadovės Rasa Kučinskienė, Giedra Aldakauskienė

Saulė Pakrosnytė ir Augustė Čekanavičiūtė, Kauno Jono Jablonskio gimnazija, už darbą „Nemunas - antibiotikams atsparių bakterijų šaltinis?“, darbo vadovas Vladimir Orlov

Specialieji prizai:

Buvusio konkurso dalyvio, Kalifornijos universiteto San Diege JAV mokslininko Juliaus Bogomolovo įsteigtu piniginiu prizu apdovanotas Artūras Makselis, Varėnos „Ąžuolo“ gimnazija, už darbą „Talaporfino natrio fotodinaminis poveikis prieš Naegleria lovaniensis“, darbo vadovė Vida Stonienė. 

UAB „Baltic Orbis“ įsteigtas specialusis prizas atiteko Daniel Šer ir Domantui Sruogiui, Šiaulių Juliaus Janonio gimnazija, už darbą „Akustinių bangų poveikis elektroniniams prietaisams“, darbo vadovė Valentina Rakužienė.

Galimybe praleisti savaitę Šveicarijos Alpėse ir dalyvauti „Tarptautinėje gamtos tyrimų“ savaitėje apdovanota Augustė Bundzaitė, Seirijų Antano Žmuidinavičiaus gimnazija, už darbą „Pilvakojų moliuskų bioįvairovės tyrimas Lazdijų rajone“, darbo vadovė Aušrutė Strigūnienė.

O kelionė į 2025 m. vasario mėnesį vyksiantį „Šveicarijos talentų forumą“ atiteko Viltei Kryžiūtei, Vilkaviškio „Aušros“ gimnazija, už darbą „Natūralių ir biologiškai aktyvių medžiagų panaudojimas obuolių puviniui sukėlėjui naikinti“, darbo vadovė Daiva Paškauskienė.

Valstybinio patentų biuro apdovanojimai:

I vieta ir nominacija specialiajam pasaulio intelektinės nuosavybės organizacijos prizui: Marius Kiela ir Taurinas Macianskis, Kėdainių šviesiosios gimnazijos mokiniai, už darbą „Trąšų gamybos metu susidarančios fosfogipso atliekos utilizavimas statybinių mišinių gamyboje“, darbo vadovė Daiva Ivaškevičienė.

II vieta: Gertrūda Narauskaitė, Kauno tvirtovės VII forto mokyklos mokinė, už darbą „Antocianinais papildytas indikatorinis bioplastikas pieno produktų kokybei nustatyti“, darbo vadovė Marta Marčiulionytė.

III vieta: Ūla Kinčiūtė, „Pažinimo medžio“ mokyklos mokinė, už darbą „Emulgelio su medumi, skirto žaizdų priežiūrai, sudėties modeliavimas ir fizikinių savybių vertinimas“, vadovė Agnė Gasiūnė.

Skatinamasis apdovanojimas: Laurita Petronytė ir Aleksej Andrejev, Klaipėdos Martyno Mažvydo progimnazijos mokiniai, už darbą „Švytuojančio judesio elektros generatorius“, darbo vadovai – Audrius Česnelis, Eugenija Labašauskienė.

Bilietas į tarptautinį mokslo pasaulį

ES jaunųjų mokslininkų konkursas yra svarbiausia mokinių mokslo mugė Europos Sąjungoje, skaičiuojanti jau 35-us metus ir pritraukianti tūkstančius dalyvių. 

Joje pristatomi geriausi mokinių atlikti moksliniai tyrimai ES ir už jos ribų. Kiekvienais metais renginys suburia perspektyvius, talentingus mokinius ir šviesius jaunus (14–20 metų) protus tam, kad pristatytų savo projektus tarptautinei teisėjų komisijai.

Tai vienintelis konkursas Europos Sąjungoje, kurio apimtis ir keliami reikalavimai mokinių projektų kokybei atitinka moksliniams tyrimams keliamus reikalavimus.

Konkursas skatina jaunus žmones siekti karjeros mokslo ir technologijų srityje.

Jame dalyvauja visos Europos šalys, taip pat JAV, Izraelis, Turkija, Pietų Korėja ir kt.

2023 m. jaunųjų mokslininkų konkurse Lietuvai atstovavusi Martyna Kniazevaitė buvo apdovanota specialiuoju Europos chemijos bendrijos įsteigtu prizu.

M. Kniazevaitė konkurse aplinkos tyrimų srityje pristatė darbą „Perchlorato jonų koncentracijos mažinimas Marso dirvožemyje, naudojant Azospira oryzae“.

Lietuva yra laimėjusi dvi pirmąsias vietas

Tarptautinį ES jaunųjų mokslininkų konkurso etapą  kiekvienais metais organizuoja Europos Komisija kartu su vis kitu nacionaliniu koordinatoriumi.

Nacionalinį konkurso etapą organizuoja Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo agentūra, palaiko ir remia – Švietimo, mokslo ir sporto ministerija. Konkurso partneris – Valstybinis patentų biuras.

1996 m. Lietuvoje surengtas pirmasis ES jaunųjų mokslininkų nacionalinio etapo konkursas.
1997 m. Lietuva pirmą kartą dalyvavo ES  jaunųjų mokslininkų, vykusiame Milane, Italijoje.
1997–2023 m. Lietuvos atstovai laimėjo 24 prizines vietas: 2 pirmąsias vietas, 2 trečiąsias vietas ir 20 specialiųjų prizų.