Lietuvos jaunieji mokslininkai ESJMK iškovojo specialiuosius prizus!


2016 metų Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurse Briuselyje abu Lietuvos atstovai – Modestas Gudauskas ir Rūta Prakapaitė – pelnė specialiuosius prizus. 

Šilalės Simono Gaudėšiaus gimnazijos absolventas, Vilniaus universiteto medicinos studentas Modestas Gudauskas apdovanotas specialiuoju biotechnologijų pramonės srities prizu už darbą „Acetobacteraceae šeimos bakterijos, gaminančios biopolimerus“. „Europos Sąjungos laukia šviesi ateitis“, – sveikindami Modestą džiaugėsi prizo steigėjai – organizacija „BBI JointUndertaking“, vienijanti privačias ir viešąsias biotechnologijų pramonės srities įmones Belgijoje. Modestas laimėjo išskirtinę galimybę susipažinti su biotechnologijų pramone ir šiai pramonei auginamais augalais Belgijoje ir Šiaurės Prancūzijoje. 

M. Gudausko darbo idėja kilo norint pakeisti iš neatsinaujinančių gamtos šaltinių (naftos) gaminamus produktus, pavyzdžiui plastiką, labai panašiais ir net pranašesniais biopolimerais, pasižyminčiais įprastiems plastikams būdingomis savybėmis. Darbo tikslas – sukonstruoti bakterijas, gaminančias celiuliozę ir polihidroksibutiratą, kurie galėtų būti panaudojami naujų pluoštų gavybai.

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro projekto „Mokinių jaunųjų tyrėjų atskleidimo ir ugdymo sistemos sukūrimas“ dalyvė, Vilniaus universiteto molekulinės biologijos studentė Rūta Prakapaitėįvertinta specialiuoju „EIROforum“ (forumo, vienijančio 8 didžiausias Europos tarpvyriausybinių mokslinių tyrimų organizacijas) prizu už darbą „Naujos kartos antimikrobiniu aktyvumu pasižyminčių tvarsčių kūrimas: bakteriofagų terapijos taikymas lėtinių žaizdų gydymui in vitro“. Rūtos laukia savaitės trukmės stažuotė Europos molekulinės biologijos laboratorijoje (EMBL) Heidelberge, Vokietijoje. 
R. Prakapaitės darbo tikslas – nustatyti bakteriofagų terapijos pritaikymo galimybes lėtinių žaizdų gydyme bei pritaikyti jas naujos kartos antimikrobinio tvarsčio kūrime. Jaunoji mokslininkė įsitikinusi, kad praktiškai pritaikytas jos tyrimas būtų labai naudingas individualizuotos medicinos srityje.

Jau 28-ąjį kartą surengtame konkurse jaunieji mokslininkai iš 37 pasaulio šalių pristatė darbus biologijos, chemijos, kompiuterijos, inžinerijos, aplinkos, medžiagų, matematikos, medicinos, fizikos ir socialinių mokslų srityse. 

Lietuva šiame konkurse dalyvauja nuo 1997 m., šiemet mūsų šalies gautų apdovanojimų skaičius išaugo iki 19. 
Konkursas gabiems mokiniams ir studentams suteikia unikalią galimybę ne tik susipažinti su savo bendraamžių atliekamais tyrimais ir kuriamais išradimais, bet ir dalintis patirtimi bei varžytis tarpusavyje. Konkursu siekiama skatinti jaunus žmones siekti karjeros mokslo ir technologijų srityje.

Oficialus konkurso tinklalapis http://eucys2016.eu/