ES jaunųjų mokslininkų konkurse geriausiu paskelbtas darbas, sprendžiantis žemės ūkio problemas


Kovo 31–balandžio 2 dienomis vyko ES jaunųjų mokslininkų konkurso nacionalinis etapas. Pirmosios vietos laimėtoju paskelbtas Vilniaus Žirmūnų gimnazijos dvyliktokas Dominykas Laibakojis, konkurse pristatęs tyrimą „Kalcio naudojimas – galimybė sumažinti sausros keliamą stresą žemės ūkio augalams“ (darbo vadovė Vilma Baužienė, konsultantė Sigita Jurkonienė).  

„Spartėjant globaliniam atšilimui ir dažnėjant sausroms, žemės ūkio augalų produkcija atsiduria pavojuje, dėl kurio visas pasaulis kasmet patiria milžiniškus ekonominius nuostolius. Dėl šios priežasties veiksmingų ir aplinkai draugiškų cheminių preparatų paieška bei tyrimai tapo itin aktualūs ne tik mūsų šalyje, bet ir visame pasaulyje. Būtent todėl savo darbe pasirinkau tirti kalcio preparatus, kurie galėtų būti naudojami kaip veiksminga alternatyva sausros sukeliamam stresui augaluose mažinti. Šis tyrimas man buvo įdomus dėl jo metu atliktų ir stebėtų biocheminių reakcijų, augalų fiziologinių pokyčių skirtingomis augimo sąlygomis ir dėl galimybės dirbti su Gamtos tyrimų centro Augalų fiziologijos laboratorijos kolektyvu“, – apie savo tyrimą kalbėjo konkurso laimėtojas.

Antroji vieta skirta Augustei Adomaitytei iš Kauno tvirtovės VII forto už darbą „Skirtingų fitohormonų santykių maitinamojoje terpėje poveikis žiedinio kopūsto (Brassica oleracea var. Botrytis L.) eksplantų augimui ir vystymuisi mikrodauginimo metu“ (darbo vadovė Gabija Vaitkevičiūtė, konsultantė Aida Rudokaitė) ir Naujosios Akmenės Ramučių gimnazijos mokinei Gabrielei Strodomskytei už darbą „Biokuro pelenų įtaka sunkiųjų metalų kaupimuisi pupose (Vicia faba L.)“ (darbo vadovė Vaidilutė Šepkauskienė).

Trečiosios vietos prizininkėmis tapo Beata Kolesnikovaitė iš Kauno tvirtovės VII forto, pristačiusi tyrimą „Laimo boreliozę sukeliančių Borrelia burgdorferi sensu lato bakterijų nustatymas Jonavos mieste surinktose Ixodes ricinus rūšies erkėse“ (darbo vadovė Ugnė Meškauskaitė) ir Kauno „Santaros“ gimnazijos mokinė Erika Simanavičiūtė už darbą „Рааuglių fizinio аktyvumo kаitа „COVID-19“ раndеmijos kаrаntino mеtu“ (darbo vadovė Sada Bukšnienė).

Pagyrimo raštais apdovanoti LSMU gimnazijos mokiniai Edas Kačerginskis  ir Kamilė Balžekaitė už atliktą aktualų tyrimą „Medicininėse kaukėse naudojamų audinių funkcionalumo pagerinimas panaudojant metalų / metalų oksidų nanoklasterius“ (darbo vadovas Darius Milčius, konsultantė Elena Juotkienė) ir Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijos mokinys Titas Jasaitis už darbą „Dvitakčio vidaus degimo variklio efektyvumo didinimas“ (darbo vadovė Irena Skamarakienė).

Konkurso partneriai – Valstybinis patentų biuras PINO specialiajam apdovanojimui gauti nutarė teikti Lietuvos sveikatos mokslų universiteto gimnazijos mokinių Kamilės Balžekaitės ir Edo Kačerginskio darbą „Medicininėse kaukėse naudojamų audinių funkcionalumo pagerinimas panaudojant metalų / metalų oksidų nanoklasterius“.

Valstybinis patentų biuras papildomai apdovanojo ir keturių darbų autorius: Faustą Fiodorovą iš Klaipėdos Vytauto Didžiojo gimnazijos už darbą „Bioplastikų savybių tyrimas“ (darbo vadovė Ligita Varnelienė), Kauno technologijos universiteto gimnazijos mokinę Agnę Žaromskytę už darbą „Spalvotų tatuiruočių dažų poveikis žinduolių ląstelėms in vitro“ (darbo vadovė Silvija Andruškevičiūtė), Kauno tvirtovės VII forto edukacinės biochemijos laboratorijos auklėtinius Viltę Juozokaitę ir Titą Radzevičių už darbą „Didesnę priklausomybę nikotinui lemiančio CHRNA5 geno vieno nukleotido polimorfizmo paplitimo tyrimas rūkančiųjų ir nerūkančiųjų grupėse“ (darbo vadovė Ugnė Meškauskaitė) ir konkurso nugalėtoją Dominyką Laibakojį.

Šiemet konkursas jau antrus metus vyko nuotoliniu būdu. Organizatoriai džiaugiasi, kad nepaisant karantino ir nuotolinio mokymosi keliamų iššūkių mokiniai įgyvendino tiriamuosius darbus ir dalyvavo konkurse. Baigiamajame etape pristatyta 15 darbų, kuriuos vertino šalies mokslo centruose, universitetuose dirbančių mokslininkų komisija. Mokslininkai vertino darbo apraše pateiktos idėjos originalumą, aktualumą ir moksliškumą, tyrimo atlikimo meistriškumą bei kruopštumą, tyrimo metodikos naujumą, darbo atlikimo savarankiškumą ir autorių gebėjimą apie darbą diskutuoti su komisijos nariais.

Konkursą organizuoja Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras. Konkurso partneris – Valstybinis patentų biuras. Rėmėjai – UAB „Savaitė“ ir žurnalas „Ar žinai, kad?“, leidykla „Terra publica“.