Daugelyje šalių kiekvienais metais renkami įvairių organizmų sistematinių grupių rūšių dešimtukai. Net nedidelėje Lietuvoje gyvena daugiau kaip 30 000 rūšių pačių įvairiausių gyvūnų, augalų ir grybų. Jų nepažįsta ne tik gamta nesidomintys: visų šalies organizmų nepažįsta nė vienas mokslininkas. Organizmų rūšių dešimtukų tikslas – plačiau pristatyti visuomenei valstybės gamtos turtų įvairovę ir skirtingumą.
Taršos tyrimams dažnai naudojami bioindikatoriai – organizmai, pagal kurių buvimą, gausą, reakciją į tam tikrą poveikį, kaupiamas kenksmingas medžiagas ir kt. galima spręsti apie juos supančios aplinkos savybes. Vienas tokių augalų – sėjamoji pipirnė. Kokių tyrimų gali imtis jaunieji tyrėjai ir kaip juos atlikti, skaitykite plačiau šiame straipsnyje.
Vabzdžiai – ateities maistas. Juose gausu baltymų, vitaminų, mikroelementų. O jiems užauginti reikia daug mažiau pašaro ir vandens nei gyvuliams. Vabzdžių naudojimo maistui ir pašarui galimybės nėra iki galo ištirtos, todėl daug dėmesio skiriama šios srities moksliniams tyrimams. Prie jų kviečiame prisidėti ir jaunuosius tyrėjus!